Former Principals

S.No
Name
Joining Date
Ending Date
1
Prof. Dr. A. K. M. Abdul Wahid
15.08.1955
14.08.1958
2
Col. A. K. Sahibzada
15.08.1958
21.02.1959
3
Prof. Dr. Abdul Ghaffar
22.02.1959
14.11.1960
4

Prof. Dr. Fida Mohammad

15.11.1960

15.05.1963

5

Maj. Gen. Mohammad Akram

17.05.1963

19.07.1969

6

Prof. Dr. S. A. Raza Ali

21.07.1969

15.08.1971

7

Prof. Dr. M. H. Alvi

16.08.1971

24.09.1972

8
Lt. Gen. Muhammad Ayub Khan
25.09.1972
08.03.1974
9
Prof. Dr. S. A. Raza Ali
09.03.1974
16.08.1980
10
Prof. Dr. Siraj-ud-Din Ahmed
17.08.1980
19.10.1981
11
Prof. Dr. Muhammad Kabir Khan
20.10.1981
31.07.1983
12
Prof. Dr. Nassiruddin Azam Khan
01.08.1983
04.02.1988
13
Prof. Dr. Mazoor Ahmad Khan
05.02.1988
14.05.1992
14
Prof. Dr. Siraj-ud-Din Ahmed
15.05.1992
12.08.1995
15
Prof. Dr. Ashfaq Ahmed Khan
12.08.1995
29.01.1999
16
Prof. Dr Haider Bokhari
29-01-1999
30.11.2001
17
Prof. Dr. Yasmeen Ashfaq
5-12-2001
14.2.2003
18
Prof. Dr. Zia Ul Islam
14-2-2003
3.1.2004
19
Prof. Dr Khalid Mufti
4-1-2004
30.12.2004
2
Prof. Dr Fazal Ahmad
31-12-2004
24-6-2005
21
Prof. Dr Omer Ali Khan
25-6-2005
23-3-2006
22
Prof. Dr Fazal Ahmad
24-3-2006
24-6-2009
23
Prof. Dr. Nargis Parveen
26-6-2009
11-8-2010
24
Prof.Dr.Sultan Mahmood
12-08-2010